Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie odkryli, że młodzi ludzie, którzy wspólnie ze swoimi rodzicami słuchali muzyki w dzieciństwie oraz w okresie dojrzewania, mają z nimi lepsze stosunki, gdy stają się dorośli.

Zatem jeśli posiadasz małe dzieci i razem z nimi słuchasz muzyki, to pomoże Ci to w utrzymaniu z nimi bliskiej relacji zarówno w czasie ich dzieciństwa, jak również, gdy wkroczą w dorosłość. Jeśli jesteś natomiast rodzicem nastolatka i regularnie słuchasz z nim muzyki oraz dzielisz się z nim swoimi doświadczeniami muzycznymi, to ma to jeszcze silniejszy wpływ na przyszłe relacje z Twoim dzieckiem oraz na sposób, w jaki będzie ono w dorosłym życiu postrzegać Waszą relację.

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie przeprowadzili ankietę wśród młodych, dorosłych ludzi (średni wiek 21 lat) dotyczącą tego, jak często w dzieciństwie spędzali czas na wspólnym słuchaniu muzyki wraz z rodzicami, na wspólnym uczestnictwie w koncertach muzycznych czy wspólnym graniu na instrumentach. Wyniki potwierdziły, że dzielenie doświadczeń muzycznych z rodzicem miało pozytywny wpływ na postrzeganie jakości relacji rodzic-dziecko przez młode osoby, zwłaszcza jeśli nastąpiło ono w czasie okresu dojrzewania. Obecność muzyki jest czymś naturalnym na wczesnym etapie rozwoju dziecka – choćby poprzez śpiewanie dziecku kołysanek. Niestety obecność muzyki w relacji rodzic-nastolatek jest już czymś bardzo rzadkim, a gdy coś jest rzadkie, staje się też cenniejsze, ważniejsze i przynosi lepsze efekty.

Badanie udowadnia, że muzyka ma olbrzymi wpływ na społeczeństwo oraz relacje międzyludzkie i jest dobrym pomysłem na budowanie bliskich stosunków ze swoimi dziećmi. Można to wyjaśnić za pomocą dwóch czynników – synchronizacji i empatii, które występują podczas wspólnych czynności związanych z muzyką, np. podczas wspólnego grania na instrumentach, śpiewania czy tańczenia. Ważne jest to, że czynności te nie muszą być skomplikowane, a wspólne słuchanie muzyki w samochodzie może przynieść lepszy efekt niż bardziej formalne czynności, takie jak wspólne granie w zespole muzycznym.

Jeśli chcesz zatem już teraz wpłynąć pozytywnie na przyszłe relacje ze swoim dzieckiem, zadbaj o to, by muzyka stała się ważnym elementem Waszego życia. Nie bez przyczyny mówi się, że muzyka łączy pokolenia!

Źródła:

University of Arizona. „To improve future relationship with your kids, turn up the music.” ScienceDaily. ScienceDaily, 1 May 2018. www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180501193524.htm